Jak zablokować SMS? Poradnik walki ze spamem

Jak zablokować SMS? Poradnik walki ze spamem

Wiadomości tekstowe to użyteczna i wygodna forma komunikacji, jednak (jak każda) może zostać wykorzystana w niewłaściwym celu. W związku z tym zdarzają się sytuacje, w których odbiorcy chcą ograniczać to, kto może się z nimi kontaktować. Tylko jak zablokować SMS? Wyjaśniamy!

Jak zablokować SMS? Najważniejsze informacje

Zanim wyjaśnimy, jak zablokować SMS, warto wyjaśnić pewną kwestię. W zależności od przyczyny i celu blokady (usługi Premium SMS; automatyczne wysyłanie SMS przez spamera; osoba, z którą nie chcemy już utrzymywać kontaktu), można ją nałożyć bezpośrednio, przy pomocy aplikacji do wysyłki i odbioru wiadomości na telefonie lub poprzez dostawcę usług telefonii komórkowej.

W tym pierwszym przypadku blokada spamu będzie działała dla konkretnego telefonu (ew. w razie jego zmiany na inny ustawienia mogą być przeniesione, np. poprzez zalogowanie się na to samo konto Google), w drugim dla numeru, a co za tym idzie, karty SIM, niezależnie, do jakiego urządzenia ją włożymy.

Rzetelna i bezpieczna platforma do masowej wysyłki SMS, MMS i mailingu. Nowoczesne funkcje i łatwa obsługa. Sprawdź mProfi już dziś!

W jakim celu blokować SMS?

Tak, jak i z różnych przyczyn osoby i firmy zastanawiają się, jak wysłać SMS do wielu osób jednocześnie, tak i odbiorcy mogą mieć odmienne motywacje, blokując otrzymywane komunikaty. Wśród najczęściej spotykanych przyczyn można wyróżnić:

 • chęć ochrony przed spamem i oszustwami,
 • poirytowanie treścią lub częstotliwością otrzymywania materiałów marketingowych,
 • zerwanie relacji z daną osobą,
 • unikanie wydatków na SMS-y Premium (czyli płatne wiadomości, np. losy w loteriach).

Oznacza to, że ucząc się, jak zablokować otrzymywanie SMS-ów, trzeba uwzględnić, czy chcemy zablokować pojedyncze numery, wszystkie numery Premium, numery zakwalifikowane jako spam, czy też całkiem wyłączyć możliwość otrzymywania wiadomości od nieznanych osób.

Jak zablokować niechciane SMS-y na Androidzie?

Dokładna odpowiedź na pytanie, jak zablokować niechciane SMS-y na Androidzie, będzie zależała m.in. od wersji systemu. W przypadku nowszych wersji wystarczy wejść w swój program do wysyłania SMS-ów — domyślnie będzie to aplikacja Wiadomości — i znaleźć odpowiednią opcję:

 1. Wejdź w ustawienia aplikacji Wiadomości.
 2. Stuknij w zakładkę „Ochrona przed spamem”.
 3. Przesuń suwak obok opcji „Włącz ochronę przed spamem” do pozycji aktywnej, o ile już w niej nie jest.

Jak to działa w praktyce? Jeśli pewna ilość użytkowników zgłosi już SMS-y lub połączenia z danego numeru jako spamerskie, kolejnym numer będzie się już wyświetlał jako potencjalnie spamerski. Wiele osób zastanawia się, jak zablokować SMS z bramki internetowej, jako że takie narzędzia często są wykorzystywane do rozsyłania spamu, co prowadzi do tego, że numery proxy są blokowane. 

Jeśli więc uczciwa, rzetelna firma chce rozsyłać komunikaty do swoich klientów, najbezpieczniej będzie, jeśli zamiast bramki proxy skorzysta z bardziej zaawansowanych rozwiązań. Dzięki temu nie tylko nie będzie trzeba się obawiać o automatyczne blokady wiadomości, ale też zyska się dodatkowe możliwości, takie jak wysyłanie SMS o danej godzinie czy wgląd w wyniki kampanii.

W sytuacji, gdy nie chcemy blokować spamu jako takiego, a wiadomości z konkretnego numeru, należy podążać za poniższą instrukcją:

 1. Wejdź w aplikację Wiadomości i naciśnij na ikonkę awatara w prawym górnym rogu ekranu.
 2. Wybierz zakładkę „Spam i zablokowane”.
 3. Stuknij w trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu, a następnie w „Zablokowane numery”.
 4. Naciśnij na „Dodaj numer telefonu”, wprowadź numer, który chcesz zablokować i potwierdź swoją decyzję.

W tym miejscu można również blokować odbieranie wszelkich SMS-ów i połączeń od nieznanych nadawców (takich, których nie mamy zapisanych w kontaktach).

Jak zablokować SMS na iOS?

W przypadku iOS cały proces tego, jak zablokować SMS od niechcianego numeru, przedstawia się podobnie. W tym wypadku również podstawowa aplikacja mobilna do komunikacji pozwala z łatwością uwolnić się od niepożądanych wiadomości.

W pierwszej kolejności należy otworzyć aplikację Wiadomości, a następnie przejść do rozmowy ze spamerem. Kolejny krok to naciśnięcie ikonki informacji, przewinięcie opcji w dół, a następnie stuknięcie w „Blokuj tę osobę”.

Numer, który jeszcze nic do nas nie napisał, można zablokować, wchodząc w Ustawienia, następnie w Wiadomości i w „Zablokowane kontakty”. Będzie tam opcja dodania nowych numerów do „czarnej listy”. 

Instrukcja, jak zablokować SMS Premium w Plusie i innych sieciach

Warto wiedzieć, jak zablokować SMS Premium w Plusie lub innej sieci, czy to na własnym telefonie, czy na przykład telefonie dziecka. W ten sposób uda się uniknąć sytuacji, w której masowa wysyłka SMS na płatne numery doprowadzi do znacznie wyższej kwoty do zapłaty na kolejnej fakturze, niż zazwyczaj.

To, jak konkretnie będzie przebiegał proces nakładania blokady, zależy od procedur obowiązujących w danej sieci. Na przykład w Plusie można to zrobić za pomocą specjalnej komendy SMS, w punkcie sieci lub dzwoniąc na infolinię Biura Obsługi Klienta. 

Z kolei osoby zastanawiające się, jak zablokować SMS Premium w T-Mobile, oprócz wymienionych metod, mają opcję nałożenia blokady poprzez aplikację mobilną sieci. Jak widać, z reguły dostępnych opcji jest sporo i są to zarówno rozwiązania stacjonarne, jak i zdalne, nie wymagające wychodzenia z domu.

Jak w przyszłości unikać niechcianych wiadomości tekstowych?

Pytania, jak zablokować SMS w telefonie pojawiają się z różnych przyczyn, poszczególne osoby mogą też mieć odmienne definicje wiadomości niechcianych. Jednak wskazówki w zakresie ochrony swojego numeru przed niebezpiecznymi i spamerskimi wiadomościami tekstowymi będą zawsze bardzo podobne.

Przede wszystkim należy dbać o to, komu, kiedy i w jakim celu udostępnia się swój numer telefonu. Jeśli nie jest to absolutnie koniecznie, najlepiej w ogóle nie podawać go różnego rodzaju stronom internetowym i aplikacjom. Również w sytuacji, gdy nie będzie udostępniany innym użytkownikom. Zawsze jest bowiem ryzyko, że witryna padnie ofiarą hakerów i prywatne dane wyciekną. 

W przypadku, gdy podanie numeru jest niezbędne, warto upewnić się, czy wyraziło się zgodę tylko na wymagane minimum (np. komunikację w ramach realizacji zamówienia), czy również na przesyłanie informacji handlowych. Dzięki temu nie będzie trzeba się dalej zastanawiać, jak zablokować otrzymywanie SMS-ów z ofertami, których nie chce się widzieć.

Podsumowanie poradnika, jak zablokować SMS

Tak, jak prosta jest odpowiedź na pytanie, jak wysłać SMS z Internetu, tak łatwo jest SMS-y zablokować: czy to wszystkie, tylko spamerskie, Premium, czy też przychodzące z konkretnych numerów. Nie jest to skomplikowane ani czasochłonne zadanie.

Warto w związku z tym wiedzieć, jak zablokować numer, żeby SMS-y nie przychodziły i np. nie prowokowały odbiorcy do naciśnięcia w chwili nieuwagi na link prowadzący do podejrzanej strony. Liczymy, że powyższe wskazówki okazały się przydatne!

Rzetelna i bezpieczna platforma do masowej wysyłki SMS, MMS i mailingu. Nowoczesne funkcje i łatwa obsługa. Sprawdź mProfi już dziś!

Avatar

Grzegorz Obrębski

Pasjonat nowoczesnych technologii, od zawsze związany z branżą telekomunikacyjną oraz IT. Na co dzień prowadzący wraz ze swoim zespołem działania marketingowe oraz rozwijający współpracę z klientami w celu zapewnienia im innowacyjnych i praktycznych rozwiązań w tych dziedzinach.

Brak komentarzy

Nie ma możliwości komentowania dla tego wpisu.