Anonimowy SMS — do czego się przydaje i jak go wysłać?

sms-marketing

Anonimowy SMS — do czego się przydaje i jak go wysłać?

Z reguły, gdy nawiązujemy z kimś kontakt SMS-owy, odbiorca widzi numer telefonu nadawcy. Jednak nie zawsze jest to pożądane. Są takie przypadki, w których nadawca może chcieć wysłać anonimowy SMS, czyli taki, w którym numer nadawcy jest zastąpiony na przykład nazwą firmy. Kiedy najczęściej się tak dzieje i jak to zrobić? Wyjaśniamy!

Anonimowy SMS — w jakim celu korzystać z tej opcji?

Anonimowa bramka SMS, a więc narzędzie, które umożliwia automatyczne wysyłanie SMS-a pozbawionego prawdziwego numeru nadawcy, może kojarzyć się ze złymi intencjami i nielegalnymi działaniami. W rzeczywistości przydaje się jednak do wielu legalnych, niebudzących wątpliwości celów. 

Przykładem może być tutaj masowa wysyłka wiadomości o charakterze biznesowym, np. życzeń świątecznych dla klientów czy powiadomień o rozpoczynającej się wyprzedaży. Inne przykładowe zastosowania anonimowego SMS-a obejmują prowadzenie zapisów na kursy i wydarzenia, informowanie o statusie zamówienia czy też przeprowadzanie zdalnych głosowań.

Możemy niekoniecznie chcieć używać do celów takiej wysyłki numeru, z którego korzystamy na co dzień w pracy, aby nie narażać się na spam. Nowoczesny program do wysyłania SMS-ów, taki jak mProfi, pozwala tego uniknąć, anonimizując nadawcę (z możliwością odbierania odpowiedzi w specjalnej skrzynce odbiorczej, jeśli jest taka potrzeba).

Skuteczna komunikacja dla firm, wspólnot, organów samorządowych i innych organizacji. Niski koszt wysyłki i łatwa obsługa. Zobacz, jakie to proste!

Jak wysłać SMS-a anonimowo?

Anonimowa bramka SMS to z reguły proste w obsłudze narzędzie, które nie wymaga rejestracji i logowania. Zazwyczaj wystarczy wpisać treść wiadomości i numer, na który ma zostać dostarczona, ewentualnie wybrać także nazwę lub numer, który ma być wyświetlony jako nadawca, a następnie uiścić opłatę (o ile jest wymagana). 

Jednak jak wysłać SMS-a anonimowo, jeśli pojedyncza lub masowa wysyłka SMS-ów odbywa się za pośrednictwem specjalnej platformy? Omówimy to na przykładzie narzędzia mProfi. Cały proces również nie jest skomplikowany:

  1. Zarejestruj się na mProfi, zaloguj się i aktywuj swoje konto.
  2. Przejdź do sekcji „Wysyłka”.
  3. Wpisz numery telefonów odbiorców wiadomości. Możesz także wcześniej utworzyć grupę kontaktów i wybrać ją z listy przy wysyłce.
  4. Uzupełnij treść SMS-a i wybierz kanał wysyłki (poszczególne kanały mogą różnić się numerami lub nadpisami wiadomości, czyli nazwami wyświetlanymi jako nadawca zamiast numeru), a także datę i godzinę, w której ma zostać zrealizowana.
  5. Potwierdź zlecenie przyciskiem „Wyślij”.

Co ważne, na samej wysyłce się nie kończy. Już po dostarczeniu wiadomości nadawca może weryfikować skuteczność prowadzonych działań przy pomocy generowanych automatycznie raportów kliknięć. Platforma daje także szereg innych możliwości, takich jak masowa wysyłka MMS-ów, czy też wspomniane wcześniej organizowanie ankiet i głosowań. Własna aplikacja mobilna do komunikacji, która pozwoli wygodnie i bezpiecznie przesyłać komunikaty odbiorcom, również jest możliwa.

Jak wysłać anonimowy SMS za darmo?

Odpowiedzieć na pytanie, jak wysłać anonimowy SMS za darmo, można na dwa sposoby. Pierwsza opcja to skorzystanie z darmowych bramek SMS. Część z nich może jednak okazać się dziełami oszustów, a inne z kolei nie zapewniają wysokich standardów ochrony danych osobowych. Nie posiadają także z reguły zaawansowanych funkcji, takich jak wysyłanie SMS-ów o danej godzinie czy moduł raportowy.

Drugie rozwiązanie polega na wyselekcjonowaniu takiej platformy komunikacji mobilnej, która co prawda z zasady świadczy usługi za pieniądze, ale pozwala najpierw wypróbować je za darmo. Może to oznaczać na przykład darmowe doładowanie konta na start, które pozwoli bez ponoszenia dodatkowych kosztów wysłać pakiet SMS-ów.

Anonimowy SMS — czy jest bezpieczny?

Wysyłanie anonimowych SMS-ów jest bezpiecznym rozwiązaniem, o ile skorzysta się z usług wiarygodnych, rzetelnych pośredników. Chodzi tutaj o firmy działające w pełni legalnie i transparentnie, które zapewniają m.in. najwyższe standardy w zakresie ochrony danych osobowych (jako że nadawca udostępnia im m.in. numery telefonu odbiorców wiadomości).

W związku z tym, jak wspomniano, darmowy anonimowy SMS zazwyczaj nie będzie w pełni bezpieczny — trudno bowiem liczyć na wysokiej jakości usługi, jeśli nic się nie płaci. Wyjątkiem mogą tutaj być np. wspomniane okresy próbne czy darmowe SMS-y na start oferowane przez firmy świadczące z zasady płatne usługi. Chociaż nie płacimy za wysyłkę, w takiej sytuacji jesteśmy zazwyczaj objęci taką samą ochroną, jak pełnoprawni klienci.

Anonimowy SMS z Internetu — o czym warto pamiętać?

Wyjaśniliśmy już, jak wysyłać SMS-a z Internetu bez legitymowania się własnym numerem, jest jednak jedna ważna rzecz, o której trzeba pamiętać. Anonimowy SMS z Internetu, za darmo lub płatny, jest anonimowy tylko z nazwy. 

Numer nadawcy nie będzie widoczny dla odbiorcy wiadomości, ale w razie potrzeby bez problemu powinny być w stanie ustalić go służby. W związku z tym nie należy traktować anonimowej bramki SMS jak narzędzia, z którego można korzystać w dowolny, w tym nielegalny sposób i nie ponieść żadnych konsekwencji. 

Raczej powinno się postrzegać ją jako coś, co zapewnia barierę przed nadmierną widocznością własnego numeru przy prowadzeniu legalnych działań, a nie jako parasol ochronny przed wszelką odpowiedzialnością. Nie zmienia to faktu, że anonimowe SMS-y mogą w wielu przypadkach być niezwykle użyteczne!

Skuteczna komunikacja dla firm, wspólnot, organów samorządowych i innych organizacji. Niski koszt wysyłki i łatwa obsługa. Zobacz, jakie to proste!

Avatar

Grzegorz Obrębski

Pasjonat nowoczesnych technologii, od zawsze związany z branżą telekomunikacyjną oraz IT. Na co dzień prowadzący wraz ze swoim zespołem działania marketingowe oraz rozwijający współpracę z klientami w celu zapewnienia im innowacyjnych i praktycznych rozwiązań w tych dziedzinach.

Brak komentarzy

Nie ma możliwości komentowania dla tego wpisu.