MARKETING REKOMENDACYJNY

Marketing rekomendacyjny to klucz do zbudowania lojalnej i zaangażowanej bazy klientów. Dzięki platformie mProfi wdrożysz go w swojej firmie niskim kosztem w krótkim czasie. Zautomatyzuj wysyłkę e-maili i SMS-ów, a także przeprowadzaj ankiety NPS z poziomu przeglądarki.

Marketing rekomendacyjny — komu się przyda?

Marketing rekomendacyjny znajdzie zastosowanie w niezliczonej ilości branż, od e-commerce, przez organizację szkoleń, po gastronomię i turystykę. Wykorzystanie go nie wymaga szczególnej wiedzy technicznej — wystarczy dobre narzędzie. mProfi pozwala błyskawicznie utworzyć listy kontaktów i dzielić je między kampaniami SMS-owymi oraz e-mailowymi. Wygodny i nowoczesny moduł raportowy ułatwia zweryfikowanie skuteczności prowadzonych działań i ulepszanie kampanii.

Wiele gotowych szablonów e-maili do wyboru.

Odbiór wiadomości zwrotnych (SMS-ów, e-maili).

Prosta w obsłudze, a jednocześnie rozbudowana platforma.

Marketing rekomendacyjny — przykłady zastosowania platformy

MAILING

MASOWA WYSYŁKA SMS

ANKIETY NPS

BADANIA SATYSFAKCJI, POTRZEB

Marketing rekomendacyjny — jak korzystać z aplikacji mProfi.pl?

STWÓRZ KONTO NA MPROFI.PL​

ZBADAJ LOJALNOŚĆ KLIENTÓW ANKIETĄ NPS​

ZACHĘCAJ DO REKOMENDACJI MAILINGIEM I SMS-AMI

BADAJ EFEKTY I USPRAWNIAJ KAMPANIE

arrow-right

Korzyści jakie daje mProfi

WIELE FORM KONTAKTU Z KLIENTEM

SEGMENTOWANIE LISTY ODBIORCÓW

NISKI KOSZT WIADOMOŚCI

AUTOMATYZACJA MASOWEJ WYSYŁKI SMS-ÓW, E-MAILI

Poznaj inne nasze usługi

SMS marketing

Kampanie informacyjne, promocyjne, ankiety i wiele więcej

Marketing mobilny

Innowacyjny sposób na bezpośrednie dotarcie do nowych klientów

Email Marketing

Efektywne kampanie marketingowe przy pomocy wiadomości e-mail

Załóż konto w mProfi i wyślij 60 SMSów gratis
Masowa wysyłka SMS

Na czym polega marketing rekomendacyjny?

Najprostsza odpowiedź na pytanie, na czym polega marketing rekomendacyjny, określiłaby go jako formę reklamy, która skupia się na zachęcaniu klientów do polecania usług i produktów firmy innym osobom.

 

Popularność marketingu rekomendacyjnego i platform, które go umożliwiają, takich jak mProfi, wynika przede wszystkim z jego wysokiej skuteczności, opartej na społecznym dowodzie słuszności. Jeśli ktoś rozważa zakup jakiegoś produktu lub usługi i widzi, że wiele osób chwali ofertę firmy X, jest spora szansa, że zaufa właśnie jej. Zwłaszcza jeśli polecającym będzie osoba, której opinia jest dla potencjalnego klienta szczególnie istotna, a więc na przykład członek rodziny lub przyjaciel.

 

Jeśli widzimy, że przed restauracją ustawiają się kolejki, z góry założymy, że musi ona serwować świetne jedzenie — w przeciwnym wypadku nie chciałoby w niej zjeść tyle osób. Często wtedy dołączamy do oczekujących i sami stajemy się dowodem społecznej słuszności dla kolejnych osób. Reguła ta dotyczy nie tylko firmy jako całości, czy punktów usługowych, ale też konkretnych produktów, czy marek.

Marketing rekomendacyjny a opinie klientów — jak je uzyskać?

Mówiąc, co to marketing rekomendacyjny, podkreśla się tytułowe rekomendacje, czyli polecanie produktów przez użytkownika innym osobom. W związku z tym może się on kojarzyć przede wszystkim z promowaniem firmy przez klienta w gronie jego najbliższych (rodziny, przyjaciół). Niewątpliwie taka forma rekomendacji jest istotna, natomiast dużą rolę, pełnią w marketingu rekomendacyjnym opinie, wystawiane produktowi publicznie.

 

Mogą to być oceny w sklepie internetowym, czy opis wrażeń z zakupionych produktów lub usług w mediach społecznościowych. Jednak jak je uzyskać? Można na przykład wykorzystać email marketing, a więc prosić o wystawienie recenzji po zakupie za pomocą maila. Klienci szczególnie chętnie biorą udział w takich inicjatywach, jeśli np. wiążą się one z wzięciem udziału w loterii czy otrzymaniem kodu rabatowego.

Skontaktuj się z nami, aby rozwinąć swój biznes dzięki komunikacji mobilnej

Jak badać skuteczność marketingu rekomendacyjnego?

Przed rozpoczęciem kampanii marketingu rekomendacyjnego, jak i już po jej ukończeniu warto zbadać poziom lojalności klientów wobec firmy, przeprowadzając ankiety NPS. Można to zrobić SMS-owo, ale też za pomocą specjalnych formularzy. W ramach tego typu ankiet klienci są pytani na przykład o to, jakie jest prawdopodobieństwo, że poleciliby daną usługę lub produkt swoim znajomym.

 

Baza klientów każdej firmy może różnić się „startowym” poziomem lojalności i zaangażowania. Nawet w obrębie jednego przedsiębiorstwa można segmentować klientów na grupy o mniejszym lub większym poziomie zaangażowania (na przykład w firmie X kobiety mogą być bardziej lojalnymi klientami niż mężczyźni, czy też osoby starsze mogą wykazywać się większym zaangażowaniem niż młodsze).

 

Ewentualne zmiany w wynikach przed i po kampanii będą cenną wskazówką w badaniu skuteczności prowadzonych działań z zakresu marketingu rekomendacji. Warto także, zwracać uwagę np. na takie kwestie, jak zaangażowanie pod postami w mediach społecznościowych czy wyniki sprzedaży.

Jakie firmy stosują marketing rekomendacyjny?

Marketing rekomendacyjny jest stosowany szczególnie często w relacjach B2C, zwłaszcza w formie afiliacji czy programów lojalnościowych, chociaż nie tylko. Mogą to być przykładowo sklepy internetowe czy platformy SaaS. W relacjach B2B rekomendacje i opinie również odgrywają ogromną rolę — są przedsiębiorstwa, które obsługują w dużej mierze właśnie klientów z polecenia.

Jak wdrożyć marketing rekomendacyjny w swojej firmie?

Wdrożenie marketingu rekomendacyjnego w firmie może przebiegać na różne sposoby, w zależności od branży, oferty, założonych celów czy budżetu.

 

Niedrogą i łatwą w przygotowaniu opcją na początek jest przykładowo masowa wysyłka SMS-ów lub e-maili zachęcających do wystawienia oceny produktowi w sklepie internetowym. Oba te rozwiązania umożliwia platforma mProfi. Za jej pomocą szybko i sprawnie zorganizujesz skuteczną kampanię, a także przeprowadzisz różnego rodzaju ankiety SMS (i nie tylko) i badania.

Marketing rekomendacyjny — jakie daje korzyści?

Obecnie wielu potencjalnych klientów podchodzi coraz bardziej sceptycznie do tradycyjnych form reklamy, uważając je za nierzetelne i nieautentyczne. Potencjalni kupujący nie wierzą w zapewnienia producenta lub dystrybutora o jakości produktów, lub irytuje ich bezpośrednia styczność z reklamą. Marketing rekomendacyjny jest odpowiedzią na ten problem, jako że wyróżnia go autentyczność i brak nachalności.

 

Dzięki marketingowi rekomendacji produkty i usługi firmy trafiają do szerszego grona potencjalnych klientów, ponieważ np. klient może polecić je członkowi rodziny, który sam nie pomyślałby, że potrzebuje takiego produktu i nie natrafiłby na klasyczną reklamę. W praktyce oznacza to wzrost sprzedaży lub zainteresowania świadczonymi usługami.

 

Marketing rekomendacji może także prowadzić do pojawiania się większej ilości recenzji i opinii w miejscach powszechnie dostępnych (mediach społecznościowych, forach, kartach produktu w sklepie). Pozytywne opinie w sieci mogą zachęcić osoby niezdecydowane do zakupu, a także budują profesjonalny wizerunek firmy — są jej wizytówką.

Kampanie marketingu rekomendacji — czy wiążą się z nimi jakieś zagrożenia?

Marketing rekomendacji skupia się na tym, aby klienci jak najchętniej dzielili się swoimi opiniami o produktach i usługach. Jest jednak jeszcze drugi ważny element układanki, o którym nie można zapominać — żeby rekomendacje przyniosły pożądany skutek, muszą być nie tylko wiarygodne i naturalne, ale również pozytywne.

 

Niska jakość produktów lub usług, słaba obsługa klienta, nierzetelna reklama — to wszystko w połączeniu z marketingiem rekomendacji może sprawić, że co prawda klienci będą aktywnie dzielili się swoimi wrażeniami, ale zamiast przyciągać kolejnych kupujących, będą ich one tylko odpychały. Z tego względu przy prowadzeniu kampanii marketingu rekomendacyjnego wysoka jakość zarówno produktu, jak i obsługi klienta jest kluczowa.

Ile kosztuje marketing rekomendacji?

Koszt kampanii marketingu rekomendacji będzie zależny przede wszystkim od wybranej formy (np. mailing, SMS-y, program lojalnościowy) i jej zasięgu. W przypadku kampanii SMS-owej lub e-mailowej na platformie mProfi koszt pojedynczej wiadomości to zaledwie kilka groszy.

 

Firma może z łatwością skalować swoje wydatki marketingowe, poszerzając lub zawężając grupy odbiorców, a także zwiększając lub zmniejszając częstotliwość komunikacji. To wygodne i efektywne rozwiązanie, z którego mogą z powodzeniem korzystać zarówno małe i początkujące firmy, jak i wielkie przedsiębiorstwa.

Masowa wysyłka SMS z komputera

Na naszym blogu

Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z nami

Jeśli masz szczegółowe pytania to skontaktuj się z nami. Odpowiemy na Twoje pytania, pomożemy Ci, doradzimy.