Przekierowanie SMS — na czym polega i jak to zrobić?

sms marketing

Przekierowanie SMS — na czym polega i jak to zrobić?

Przekierowanie połączeń przychodzących na inny numer to prosty i szybki zabieg, który można zazwyczaj dokonać za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji swojego dostawcy usług telefonicznych. Co jednak jeśli interesuje nas przekierowanie SMS? Czy przekierowanie połączeń i SMS jest równie proste? Sprawdź!

Czy można przekierować SMS na inny numer i kiedy może to być przydatne?

Przekierowanie wiadomości SMS może przydać się na przykład w przypadku, gdy zmieniliśmy numer telefonu lub mamy kilka numerów (np. służbowy i prywatny). To także wygodna opcja dla firm, dla których komunikacja mobilna jest ważnym elementem strategii. 

Może ona potencjalnie ułatwić przedsiębiorcom gromadzenie dużej ilości wiadomości od klientów i kontrahentów z różnych źródeł w jednym miejscu, a także zapoznawanie się z nimi. Jednak czy można przekierować SMS na inny numer? Krótka odpowiedź brzmi: tak, ale nie w tak prosty sposób, jak niektórzy mogliby oczekiwać.

W przeciwieństwie do kwestii połączeń przychodzących, operatorzy sieci komórkowych zasadniczo nie pozwalają na przekierowanie SMS na inny telefon. W związku z tym trzeba szukać alternatywnych rozwiązań. Pierwsze z nich to skorzystanie z aplikacji na telefon, która przechwytuje przychodzące wiadomości na poziomie smartfona i przekazuje je dalej do wybranego odbiorcy. Nie jest to jednak optymalne wyjście, biorąc pod uwagę, że musimy dać dostęp do swoich SMS-ów zewnętrznej aplikacji.

Druga popularna opcja to aplikacja do komunikacji mobilnej, taka jak platforma mProfi. Wśród funkcji, które oferują tego typu usługi, znajdują się m.in. łatwa masowa wysyłka SMS i MMS do klientów, ale także odbieranie wiadomości zwrotnych, przyjmowanie SMS-owych zapisów na wydarzenia i wiele więcej.

mProfi — łatwa w obsłudze, nowoczesna platforma dla wymagających firm, organizacji i wspólnot. Wysyłaj i odbieraj wiadomości od swoich klientów oraz kontrahentów szybko, skutecznie i niskim kosztem!

Jak przekierować SMS? Poradnik krok po kroku

Odpowiedź na pytanie, jak przekierować SMS poprzez platformę mProfi, nie należy do skomplikowanych. Wystarczy wykonać poniższe kroki:

  1. Zarejestruj się i zaloguj na platformie mProfi.
  2. Przejdź do sekcji „Skrzynka odbiorcza”.
  3. Wybierz zakładkę „Reguły” i naciśnij przycisk „Nowa reguła”.
  4. Wpisz nazwę reguły, słowo lub fragment słowa, które gdy zostaną wykryte w wiadomości, mają prowadzić do jej przekierowania i grupę odbiorców. Wybierz z rozwijanej listy typ akcji „Przekaż SMS-em”.
  5. Wprowadź w pole „Numer/E-mail” numer telefonu, na który wiadomości mają być przekazywane.

Cały proces zajmuje zaledwie chwilę i jest równie intuicyjny, jak na przykład wysyłanie SMS o danej godzinie. Przy okazji pojawia się też odpowiedź na pytanie, jak przekierować SMS na e-mail, ponieważ platforma mProfi daje także taką opcję. W ten sposób można z łatwością kierować otrzymane wiadomości np. na służbową skrzynkę osoby odpowiedzialnej za obsługę klienta, pomoc techniczną lub sprzedaż, gdzie wygodniej będzie je odczytywać. 

Cały proces ustawiania przekierowania SMS na email przebiega podobnie, jak ten opisany powyżej. Wystarczy, zamiast „przekaż SMS-em”, wybrać „przekaż e-mailem” i wpisać w pole poniżej adres elektronicznej skrzynki pocztowej.

Przekierowanie SMS — czy jest skuteczne?

Raz ustawione przekierowanie SMS powinno być skuteczne, dopóki sami go nie przerwiemy, chociaż mogą zdarzyć się przypadki, w których nie będzie ono działało poprawnie. Można wskazać jeden problem często spotykany, gdy przekierowanie SMS na inny numer odbywa się za pomocą aplikacji na smartfona „nasłuchującej” przyjścia SMS-ów, które odbiera aplikacja mobilna do komunikacji (domyślnie „Wiadomości” na smartfonach z Androidem). 

Taka aplikacja do przekierowania SMS musi cały czas być uruchomiona w tle (co m.in. wpływa na tempo rozładowywania się baterii), aby działała prawidłowo. Jeśli zostanie wyłączona lub uśpiona (co nakładki systemowe niektórych producentów mogą robić automatycznie, aby konserwować energię), nie wykryje nadejścia SMS-a i nie przekaże go dalej.

Z kolei w przypadku, gdy wykorzystujemy program do wysyłania SMS-ów, może być tak, że wiadomości nie zostaną przekazane (ani w ogóle nie pojawią się w skrzynce odbiorczej), jeśli nadawca w treści nie zawrze specjalnego prefiksu identyfikującego konto użytkownika, czyli firmy nadającej komunikaty. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób działa usługa komunikacji dwukierunkowej w danym programie. 

Jak widać, przekierowanie SMS na inny telefon to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Jednak bez obaw — w przypadku skorzystania z platformy mProfi możesz zawsze liczyć na wsparcie naszych doświadczonych ekspertów!

mProfi — łatwa w obsłudze, nowoczesna platforma dla wymagających firm, organizacji i wspólnot. Wysyłaj i odbieraj wiadomości od swoich klientów oraz kontrahentów szybko, skutecznie i niskim kosztem!

Avatar

Grzegorz Obrębski

Pasjonat nowoczesnych technologii, od zawsze związany z branżą telekomunikacyjną oraz IT. Na co dzień prowadzący wraz ze swoim zespołem działania marketingowe oraz rozwijający współpracę z klientami w celu zapewnienia im innowacyjnych i praktycznych rozwiązań w tych dziedzinach.

Brak komentarzy

Nie ma możliwości komentowania dla tego wpisu.