Co to jest e-mail i do czego służy?

Co to jest e-mail i do czego służy?

Chociaż wiele osób korzysta na co dzień z poczty elektronicznej, a jeszcze więcej o niej słyszało, to są również osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą technologią. Co to jest e-mail i jakie ma zastosowania? Wyjaśniamy!

Co to jest e-mail?

W zależności od kontekstu odpowiedź na pytanie, co to jest e-mail, może wyglądać nieco inaczej. Jeśli mowa o całym systemie poczty e-mail, to chodzi o usługę do odbioru i wysyłki wiadomości. Słowo „e-mail” może także oznaczać pojedynczą wiadomość elektroniczną dostarczoną na skrzynkę użytkownika — mailing do firm, zaproszenie. 

Można ponadto zastanawiać się, co to jest adres e-mail. To nic innego, jak specjalny identyfikator danego użytkownika, dzięki któremu można oznaczać go jako odbiorcę wiadomości i zapewnić, że będą one trafiały właśnie do jego skrzynki. 

Obecnie adres konta e-mail wygląda zwykle tak: nazwa@domena.końcówka, na przykład bok@mprofi.pl. Na samym początku rozwoju poczty elektronicznej adresy składały się natomiast  z dwóch części: nazwy użytkownika i nazwy hosta (komputera, na którym znajdował się skrzynka pocztowa), przykładowo bok@mprofi.

Tania i skuteczna masowa wysyłka e-maili jest w zasięgu ręki! Wypróbuj platformę mProfi i przeprowadzaj efektywne kampanie.

Do czego służy poczta e-mail?

Poczta e-mail obecnie straciła na popularności jako forma kontaktu między osobami prywatnymi. W tym sektorze dominują przede wszystkim internetowe komunikatory. Nie oznacza to, że nie warto wiedzieć, co to jest e-mail — wręcz przeciwnie, ta technologia wciąż ma wiele kluczowych zastosowań.

Przede wszystkim jest podstawą komunikacji wewnętrznej w przedsiębiorstwach, a także w obrocie dwustronnie profesjonalnym (między przedsiębiorcami). Ponadto konsumenci często wykorzystują swoje konto e-mail do kontaktu z firmami oraz urzędami. 

W tych wszystkich przykładach mieszczą się zarówno wiadomości wysyłane ręcznie przez konkretne osoby, jak i zautomatyzowany mailing (wiadomości z ofertami i promocjami, informacje o statusie zamówienia, e-maile z linkami potwierdzającymi i nie tylko).

Co możemy wysłać e-mailem?

Wiemy już, co to jest e-mail, ale co może wchodzić w jego skład? Poczta e-mail kojarzy się przede wszystkim z wiadomościami tekstowymi (które można na wiele sposobów formatować), ale to nie wszystko. W treści bez problemu umieścimy także grafiki. Do tego w załączniku można przesłać niemal dowolny plik — dokument w formacie PDF, prezentację, nagranie wideo i wiele więcej.

Daje to duże możliwości, na przykład, jeśli chodzi nam po głowie ciekawa kampania mailingowa, wykorzystująca atrakcyjne elementy graficzne. Przydadzą się tutaj możliwości oferowane przez platformy komunikacji mobilnej, takie jak mProfi, które ułatwią i przyspieszą proces przygotowania, wysyłki oraz późniejszej analizy kampanii, m.in. dzięki gotowym szablonom e-maili. Warto, ponieważ lata mijają, a poczta e-mail wciąż jest kluczową metodą komunikacji w sieci!

Tania i skuteczna masowa wysyłka e-maili jest w zasięgu ręki! Wypróbuj platformę mProfi i przeprowadzaj efektywne kampanie.

Avatar

Grzegorz Obrębski

Pasjonat nowoczesnych technologii, od zawsze związany z branżą telekomunikacyjną oraz IT. Na co dzień prowadzący wraz ze swoim zespołem działania marketingowe oraz rozwijający współpracę z klientami w celu zapewnienia im innowacyjnych i praktycznych rozwiązań w tych dziedzinach.

Brak komentarzy

Nie ma możliwości komentowania dla tego wpisu.