Przykładowy mail sprzedażowy — jak powinien wyglądać?

przykladowy mail sprzedazowy 1030x579 1

Przykładowy mail sprzedażowy — jak powinien wyglądać?

Warto wiedzieć, co składa się na przykładowy mail sprzedażowy, aby móc skutecznie wdrożyć tego typu mailing do swojej strategii marketingowej. Nie bez powodu na ten krok decyduje tak wiele firm, niezależnie od okoliczności!

Przykładowy mail sprzedażowy — jakim firmom się przyda?

Na rozsyłanie maili sprzedażowych decydują się firmy z bardzo wielu branż — zarówno niewielkie i początkujące działalności, jak i duże przedsiębiorstwa. Powód jest prosty. Mimo upływu lat mailing to wciąż wysoce skuteczna, a do tego niedroga forma kontaktu, czy to z innymi przedsiębiorcami, czy konsumentami.

Jednocześnie stworzenie i prowadzenie kampanii staje się coraz prostsze i szybsze. Mail sprzedażowy nie musi być przygotowywany przez firmę od zera. Przeciwnie, wielu przedsiębiorców korzysta z gotowego wzoru maila z ofertą, aby oszczędzić czas i mieć pewność, że ich wiadomość będzie stała na najwyższym poziomie.

Szereg gotowych wzorów, zarówno typowo sprzedażowych, jak i odpowiednich na inne okazje, np. składanie życzeń świątecznych, jest dostępnych na platformie mProfi. Wystarczy wybrać odpowiedni przykładowy mail sprzedażowy i uzupełnić szablon o swoją własną treść i elementy graficzne.

Profesjonalna platforma do masowej wysyłki e-maili dla Twojej firmy. Korzystaj z gotowych szablonów, aby szybko tworzyć i rozpoczynać nowe kampanie!

Co powinien zawierać mail sprzedażowy?

Poszczególne szablony maili różnią się np. układem sekcji, natomiast można wyróżnić kilka elementów, które występują w niemal każdym przykładowym mailu sprzedażowym. Pierwszym kluczowym elementem jest ciekawy, przyciągający uwagę tytuł (który nie może wprowadzać odbiorcy w błąd). Zawartość wiadomości nie ma bowiem znaczenia, jeśli nikt jej nie przeczyta.

Wzór maila z ofertą zawiera także miejsce na główną treść, czyli szczegóły oferty. Powinna ona zostać przedstawiona w przejrzysty, zrozumiały sposób. Musi zostać dopasowana do odbiorcy — optymalny mailing do firm będzie brzmiał inaczej niż do konsumenta. 

Warto korzystać z możliwości formatowania tekstu, tak, aby był wygodny w czytaniu i atrakcyjny dla oka. Nie można obejść się także bez wezwania do działania (CTA). Chodzi na przykład o przycisk zachęcający do skorzystania z oferty.

Obecnie mail sprzedażowy bywa także okraszony elementami graficznymi, które na przykład pokazują aktualnie przecenione produkty czy informują o dostępnej ofercie specjalnej. Jest istotne, aby były one zgodne (m.in. kolorystycznie) z brandingiem na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych, tak aby całość komunikacji marki była ze sobą spójna. 

Częstym widokiem jest również stopka zawierająca np. dane kontaktowe oraz przycisk kierujący do strony pozwalającej wycofać zgodę na komunikację marketingową.

Cel maili sprzedażowych

Już sama nazwa tej kategorii wiadomości wskazuje, do czego służy przykładowy mail sprzedażowy. W praktyce jego zastosowanie jest jednak szersze, niż można byłoby się spodziewać. Niewątpliwie głównym celem tego typu wiadomości jest zachęcenie odbiorcy do dokonania zakupu czy skorzystania z usługi oferowanej przez nadawcę, ale to nie wszystko.

To także skuteczne narzędzia do generowania leadów — czyli potencjalnych klientów, którzy co prawda jeszcze nie zdecydowali się ostatecznie na zakup, ale jest szansa, że zrobią to po kontakcie ze strony firmy. Nie bez znaczenia jest także kwestia zwiększania świadomości marki. 

Może się zdarzyć, że odbiorca nie stanie się klientem w reakcji na mail z ofertą, ponieważ po prostu w danej chwili nie potrzebuje danego produktu lub usługi. Jest jednak szansa, że gdy taka potrzeba się pojawi, przypomni sobie daną wiadomość i wcześniejszy mailing do klientów na dłuższą metę przyniesie zyski.

Do kogo i kiedy wysłać mail z ofertą?

Każda kampania mailingowa może mieć inną grupę odbiorców, w zależności od jej typu i celu. Niekiedy firmy decydują się na wysyłanie maili sprzedażowych do bardzo szerokiej listy kontaktów, aby uzyskać jak największy zasięg. W innych przypadkach wiadomości są rozsyłane do starannie wyselekcjonowanej grupy odbiorców, która z największym prawdopodobieństwem złoży zamówienie lub umówi się na spotkanie, np. z racji odpowiednich cech demograficznych.

Podobnie częstotliwość oraz dni i godziny wysyłki mogą być bardzo różnorodne, w zależności od preferencji grupy docelowej. Ogółem mówiąc, w większości przypadków baza mailingowa nie doceni wiadomości w godzinach wieczornych i nocnych. Również wysyłka w weekendy bywa nieskuteczna, ponieważ jest niemałe prawdopodobieństwo, że odbiorca nie będzie w tym czasie przeglądał skrzynki (zwłaszcza gdy chcemy dotrzeć do odbiorców biznesowych). 

Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku ofert czasowych (np. krótkiej wyprzedaży, która może się skończyć, zanim odbiorca w ogóle odczyta e-maila), a także takich, w których nadawcy zależy na jak najszybszej odpowiedzi. Ponadto mail sprzedażowy nie powinien trafiać do tej samej grupy odbiorców zbyt często: zalewanie firmy lub konsumenta kilkoma wiadomościami dziennie to szybka droga do bycia zakwalifikowanym jako spam i odwołania zgody na kontakt. 

Kwestia przykładowego maila sprzedażowego jest więc znacznie bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Jednak bez obaw — proces jego opracowywania i monitorowania wyników kampanii można znacząco uprościć, korzystając z odpowiednich narzędzi!

Profesjonalna platforma do masowej wysyłki e-maili dla Twojej firmy. Korzystaj z gotowych szablonów, aby szybko tworzyć i rozpoczynać nowe kampanie!

Avatar

Grzegorz Obrębski

Pasjonat nowoczesnych technologii, od zawsze związany z branżą telekomunikacyjną oraz IT. Na co dzień prowadzący wraz ze swoim zespołem działania marketingowe oraz rozwijający współpracę z klientami w celu zapewnienia im innowacyjnych i praktycznych rozwiązań w tych dziedzinach.

Brak komentarzy

Nie ma możliwości komentowania dla tego wpisu.