Jak zablokować spam w telefonie?

Jak zablokować spam w telefonie?

Pytanie, jak zablokować spam w telefonie (zarówno, jeśli chodzi o połączenia telefoniczne, jak i SMS-y), pojawia się bardzo często. Niechciana komunikacja może wydawać się niemożliwa do wyeliminowania, ale w rzeczywistości da się ją znacząco ograniczyć. Zobacz, jak to zrobić!

Jak zablokować spam w telefonie? Najważniejsze informacje

Wyjaśnienie, jak zablokować spam telefoniczny nie należy do skomplikowanych. Wystarczy korzystać z aplikacji do połączeń i SMS-ów, które oferują automatyczne blokowanie potencjalnie niechcianych połączeń i wiadomości na podstawie swojej bazy podejrzanych numerów.

W filtry antyspamowe są wyposażone także m.in. skrzynki e-mailowe, dzięki czemu na przykład mail przypominający pojawia się w głównej skrzynce odbiorczej, ale już groźne wiadomości trafiają do folderu „spam”.

Bezpieczna masowa wysyłka SMS dla firm i nie tylko. Sprawdź nowoczesną platformę komunikacji mobilnej mProfi!

Blokowanie spamu na Androidzie — poradnik

To, jakie kroki trzeba podjąć, aby zablokować spam na Androidzie, będzie zależało od wersji systemu operacyjnego, a także tego, jakie dokładnie aplikacje do połączeń i SMS-ów wykorzystujemy. Zazwyczaj jednak cały proces wygląda podobnie.

W przypadku domyślnej aplikacji Google — Telefon, wystarczy otworzyć ją, nacisnąć na trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu, wybrać „Ustawienia”, a następnie „ID rozmówcy i spam”. Kolejny krok to włączenie funkcji „Pokazuj identyfikator rozmówcy i spamu” oraz „Filtruj połączenia określone jako spam”. Dzięki temu nie tylko zobaczymy, które numery Google traktuje jako spam, ale także, gdy wykorzystana została bramka SMS dla firm, jakie przedsiębiorstwo jest nadawcą (w przypadku wiarygodnych wiadomości).

Jeśli zaś chodzi o aplikację Wiadomości, należy stuknąć ikonkę awatara, otworzyć ustawienia i przejść do zakładki „Ochrona przed spamem”, po czym nacisnąć „Włącz ochronę przed spamem”. 

Jak zablokować połączenia, w których brak ID dzwoniącego, czyli inaczej mówiąc, co zrobić, aby bronić się przed komunikacją ze strony numerów zastrzeżonych (nazywanych także prywatnymi)? Wystarczy w ustawieniach aplikacji Telefon, a dokładniej w zakładce „Zablokowane numery”, przesunąć suwak obok funkcji „Nieznane”. 

Jak zablokować połączenia spamowe w telefonie z iOS?

Aby skutecznie blokować spam na iOS-ie, warto wyposażyć się w którąś z dostępnych aplikacji od zewnętrznych deweloperów, które oferują taką funkcję. 

W tym celu:

  1. Znajdź odpowiednią aplikację w App Store i pobierz ją.
  2. Przejdź do Ustawień, a następnie zakładki Telefon.
  3. Stuknij funkcję Blokowanie i identyfikacja połączeń.
  4. Przesuń do pozycji włączonej suwak obok wybranej aplikacji.

Oprócz tego iOS natywnie (bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji) pozwala wyciszać połączenia od nieznanych numerów. Funkcja „Wycisz nieznanych dzwoniących” jest dostępna z poziomu zakładki Telefon.

Dlaczego warto blokować spam w telefonie?

Nie wszystkie wiadomości i połączenia telefoniczne od nieznanych numerów są spamerskie — masowa wysyłka SMS to skuteczny i wygodny sposób na komunikację z klientami, wykorzystywany przez rzetelne firmy. Natomiast warto dowiedzieć się, jak zablokować połączenia spamowe, aby ochronić się przed tymi, które faktycznie spamem są.

W przeciwnym wypadku narażamy się na niebezpieczeństwo. Otworzenie linka z niebezpiecznej wiadomości (np. podszywającej się pod jakąś instytucję) może nawet doprowadzić do utraty kontroli nad urządzeniem lub utraty pieniędzy. Spamerskie połączenia telefoniczne także mogą mieć poważne konsekwencje (przykładowo próbować wyłudzić nasz dane osobowe).

Jak zapobiec otrzymywaniu spamu na telefon?

Blokowanie spamu na Androidzie i iOS-ie to jedno, ale można także zastanawiać się, jak sprawić, aby niechciane połączenia i wiadomości w ogóle nie trafiały na nasze urządzenia. Co robić, żeby nawet nie musieć interesować się tym, jak wyłączyć spam w telefonie?

W praktyce jest to niezwykle trudne, jako że spamerzy mogą pozyskiwać nasze dane z różnych źródeł, nie zawsze legalnych. Można jednak podjąć kilka kluczowych kroków: usunąć swój numer z miejsc publicznie dostępnych (mediów społecznościowych, serwisów ogłoszeniowych), a także zadbać, aby dane kontaktowe były podawane tylko w bezpiecznych serwisach i usługach, takich jak wiarygodny system SMS dla firm. 

Mamy nadzieję, że z naszą pomocą udało Wam się raz na zawsze uporać z uciążliwymi wiadomościami i połączeniami!

Bezpieczna masowa wysyłka SMS dla firm i nie tylko. Sprawdź nowoczesną platformę komunikacji mobilnej mProfi!

Avatar

Grzegorz Obrębski

Pasjonat nowoczesnych technologii, od zawsze związany z branżą telekomunikacyjną oraz IT. Na co dzień prowadzący wraz ze swoim zespołem działania marketingowe oraz rozwijający współpracę z klientami w celu zapewnienia im innowacyjnych i praktycznych rozwiązań w tych dziedzinach.

Brak komentarzy

Nie ma możliwości komentowania dla tego wpisu.