Przykłady kampanii marketingowych, które warto znać. Dlaczego i czym inspirują?

Przykłady kampanii marketingowych, które warto znać. Dlaczego i czym inspirują?

Każdy zapewne wie, co to kampania marketingowa — chcąc nie chcąc, jesteśmy na co dzień zasypywani wszelkiej maści akcjami reklamowymi w telewizji, radiu, Internecie i szeroko pojętej przestrzeni publicznej np. poprzez banery. Jednocześnie większość kampanii przechodzi bez echa i szybko o nich zapominamy. Oto przykłady kampanii marketingowych, którym udało się tego uniknąć, więc mogą być cennym źródłem inspiracji!

Przykłady kampanii marketingowych — najciekawsze akcje w Polsce i za granicą

Kampanie marketingowe mogą przybierać bardzo różnorodne formy. Często wykorzystywana jest między innymi kampania mailingowa, dużą popularnością cieszą też reklamy w social mediach i spoty telewizyjne. W wielu przypadkach dla tej samej kampanii jednocześnie wykorzystywane są różne kanały, czy to w podobny, czy nawet zupełnie odmienny sposób, jednak przy zachowaniu spójnego przekazu.

Dobre, skuteczne kampanie marketingowe mogą być dla innych marketingowców i właścicieli firm cennym drogowskazem. Nie chodzi o to, aby kopiować pomysły innych, a aby czerpać z nich wartościowe lekcje, które zostaną później wykorzystane we własnych działaniach.

Każda z przykładowych kampanii reklamowych, które opiszemy poniżej, różni się zastosowanymi metodami, jednak wszystkie z nich mają jeden wspólny mianownik: kreatywność. W związku z tym niezależnie od tego, czy chodzi o marketing mody, branżę eventową, technologiczną, gastronomiczną czy jakąkolwiek inną, można z nich wyciągnąć coś dla siebie. Tak, aby tworzyć rozwiązania nieszablonowe, które być może trafią później na kolejną listę najlepszych i najciekawszych kampanii.

Kampania SMS-owa, MMS-owa lub mailingowa nigdy nie była taka prosta! Niewielki koszt za wiadomość, wbudowany moduł analityczny i wiele więcej. Sprawdź platformę mProfi!

„Share a Coke” Coca-Cola

Kampania reklamowa „Share a Coke” trwa w najlepsze już kilkanaście lat. W jej ramach na etykietach butelek Coca-Coli zaczęły pojawiać się imiona często spotykane w danym kraju. Celem miało być zachęcenie klientów do szukania butelek z imionami znajomych i dzielenia się nimi, a przy okazji też do kupowania produktów z własnym imieniem. 

W późniejszych latach oprócz imion zaczęto testować także wersje z popularnymi przydomkami i tekstami piosenek. Kampania okazała się olbrzymim sukcesem. Zastosowany w przypadku tej przykładowej kampanii marketing relacyjny, a więc skupiony na nawiązywaniu więzi z odbiorcami i personalizacji kierowanych do nich komunikatów, okazał się strzałem w dziesiątkę. Niepocieszeni mogli być tylko posiadacze rzadko spotykanych imion!

Coco-Cola — edycja świąteczna

Drugi raz na tej liście pojawia się ta sama marka, co świadczy o sile jej przekazu, ale też o tym, że prowadzenie kampanii marketingowej, nawet udanej, nie powinno zniechęcać do dalszej kreatywności i podejmowania kolejnych działań.

Czy jest ktoś, kto nie kojarzy świątecznych reklam Coca-Coli, z charakterystyczną ustrojoną ciężarówką i świętym Mikołajem? W tym przykładzie plan kampanii reklamowej jest dość prosty. Jej trzonem są przyjemne, niekontrowersyjne spoty reklamowe w telewizji, odświeżane co roku, ale trzymające się podobnej formy. Dzięki temu już w pierwszych sekundach widz rozpoznaje, z czym ma do czynienia.

Tak, jak wcześniej mieliśmy styczność bardziej z marketingiem relacyjnym, tak ta kampania to marketing masowy. Chodzi o to, aby poprzez dużą częstotliwość i uniwersalną, ale charakterystyczną zawartość reklam, powiązać świąteczny klimat z konkretną marką.

McDonald’s — Mata

Tworzenie specjalnych elementów menu we współpracy z jakąś znaną postacią nie jest dla znanej sieci fast-foodów niczym nowym. McDonald’s ma na koncie wiele tego typu akcji, w tym z udziałem gwiazd światowego formatu (zespołem BTS, Mariah Carey czy Travisem Scottem). W Polsce jednak najszerszym echem odbiła się współpraca marki z popularnym w naszym kraju raperem, Matą.

Chociaż nie zabrakło pewnych kontrowersji związanych z zawartością zestawu, nie można odmówić całej sprawie rozgłosu, szczególnie w social mediach. Biorąc pod uwagę wzmożony ruch w restauracjach McDonald’s w tamtym okresie, mogło się to także przełożyć bezpośrednio na wyniki finansowe firmy. 

Zresztą działania marketingowe wspierające sprzedaż, związane z konkretnymi pozycjami w ofercie, firma ma opanowane do perfekcji także w przypadku menu sezonowego, niepowiązanego z żadnymi celebrytami. Najlepszym, corocznym przykładem kampanii reklamowej tego typu jest ta związana z niezwykle popularną Kanapką Drwala. W jej przypadku zastosowano częściowo podobne techniki, jak w kampanii z celebrytami: budowanie napięcia w oczekiwaniu na debiut, ostra promocja w social mediach, a także limitowany czas dostępności produktu, wywołujący FOMO (Fear of Missing Out, czyli obawę przed pominięciem oferty).

„The Best Men Can Get” autorstwa Gillette

Kolejna kampania, o której warto opowiedzieć, to kampania reklamowa „The Best Men Can Get” od Gillette. Biorąc pod uwagę tematykę, warto zwrócić uwagę na tę kampanię reklamową zwłaszcza w sytuacji, gdy planuje się marketing dla salonu kosmetycznego, zakładu fryzjerskiego, barbera czy innych podobnych podmiotów.

Była to kampania z kategorii tych dotykających tematyki odpowiedzialności społecznej marki. W założeniu miała promować pozytywną stronę męskości, a jednocześnie krytykować pewne problemy społeczne, m.in. seksizm. 

Wszystko zaczęło się od krótkiego filmu pod tytułem „We Believe: The Best Men Can Be”, który spotkał się jednak z bardzo negatywnym przyjęciem. Płynie z tego nauka, że kreatywność jest z zasady dobra, ale niekiedy ryzykowna: wymaga rozwagi, zwłaszcza jeśli kampania ma dotykać wrażliwych tematów.

Kuchnia Lidla

Kuchnia Lidla to wieloletnia i niezwykle złożona kampania reklamowa, na którą składa się wiele pomniejszych akcji. Jej twórcom nieobce jest to, jak szeroka jest definicja marketingu, a więc jak wiele różnorodnych działań warto podejmować.

W tym przypadku można wśród nich wyróżnić stworzenie strony internetowej z licznymi przepisami kulinarnymi, tworzenie książek kucharskich, spotów reklamowych, a także filmików o charakterze edukacyjnym.

Częstym elementem tych ostatnich są goście specjalni w postaci znanych w naszym kraju postaci ze sfery kulinarnej i nie tylko. Całość kręci się wokół promowania smacznej i nierzadko zdrowej kuchni. 

Spotify Wrapped

Na tym etapie Spotify Wrapped to już nie tylko udana kampania marketingowa, ale dla wielu osób wręcz coś, na co czekają cały rok. Na pozór wydawałoby się, że niewiele w tym ekscytującego. Jest to bowiem zestawienie utworów, artystów i gatunków, jakich dana osoba słuchała najczęściej w danym roku. 

Nie ma ono nawet charakteru typowo reklamowego czy sprzedażowego, jednak platforma zachęca, aby dzielić się swoimi wynikami. Pojawia się więc w tym wszystkim także marketing rekomendacyjny, którego zamiarem jest skłonienie odbiorców do polecania danego produktu czy usługi, a w tym wypadku jego konkretnej funkcji, innym osobom.

Jak pokazuje ta przykładowa kampania reklamowa, pozory mylą, a prostota potrafi się obronić. Nie każda skuteczna kampania musi być skomplikowana i wysokobudżetowa. Spotify Wrapped szybko stało się wiralowym hitem, w tym podstawą do wielu żartów o gorączkowym słuchaniu innych utworów pod koniec roku, aby „naprawić” swoje rezultaty. 

Jak zaplanować kampanię marketingową?

Kiedy już wpadniemy na pomysł na ciekawą akcję, pojawi się kolejne pytanie: jak zaplanować kampanię marketingową? Jak łatwo się domyślić, w każdym przypadku może to wyglądać nieco inaczej, jest jednak kilka podstawowych aspektów, które warto uwzględnić zawsze.

W pierwszej kolejności należy wyznaczyć optymalne cele kampanii marketingowej, o czym więcej za chwilę, a także budżet. Na tej podstawie można przechodzić przez kolejne etapy kampanii reklamowej, a więc ustalić konkretne kanały komunikacji z klientami, formę tworzonych materiałów i narzędzia, które zostaną wykorzystane. 

Jak już zostało zasygnalizowane, obecnie dużą popularnością cieszy się marketing wielokanałowy, a więc prowadzenie równolegle danej kampanii na przestrzeni różnych kanałów kontaktu z potencjalnymi klientami. Etapów kampanii marketingowej jest wtedy znacznie więcej. Niewątpliwie dużą rolę w ustalaniu tej kwestii odegra budżet. Natomiast warto pamiętać, że niskokosztowych form komunikacji z klientami jest obecnie naprawdę sporo (m.in. SMS-y, e-maile, których masowa wysyłka jest bardzo prosta przy wykorzystaniu takich rozwiązań, jak platforma mProfi).

Duże możliwości dała postępująca w ostatnich dekadach cyfryzacja, zarówno dla dużych korporacji, jak i małych firm, którym wcześniej trudno było przebić się ze swoimi komunikatami do szerszej grupy odbiorców. Aktualnie zakupy w Internecie (a więc i kampanie marketingowe w Internecie), umawianie się zdalnie na wizyty i spotkania czy korzystanie z social mediów nie są niczym nietypowym. Nie trzeba więc szeroko tłumaczyć, co to marketing internetowy i jak duże jest obecnie jego znaczenie.

Cele kampanii marketingowej — jakie mogą być?

Można wyróżnić różne rodzaje kampanii reklamowych, w tym między innymi dokonać podziału ze względu na ich cel. Tak, marketing firmy i wszystkie inne jej działania zawsze będą ostatecznie dążyły do zarobku, ale żeby go osiągnąć, po drodze trzeba zrealizować kilka pomniejszych celów.

Wśród najczęściej spotykanych celów kampanii marketingowych można wyróżnić:

  • zwiększenie sprzedaży (np. poprzez promowanie właśnie uruchomionej wyprzedaży),
  • wzrost świadomości marki (kluczowe szczególnie w przypadku nowych i niewielkich firm, ale nawet największe korporacje wciąż kładą na to duży nacisk),
  • budowanie pozytywnego wizerunku (eksperta, firmy odpowiedzialnej społecznie),
  • zacieśnianie relacji z dotychczasowymi klientami.

W zależności od okoliczności jedna kampania marketingowa może realizować pojedynczy ze wspomnianych celów lub wiele z nich. Jednocześnie trzeba pamiętać, że w niektórych branżach pewne formy reklamy (np. reklama bezpośrednia) mogą być dozwolone jedynie częściowo (lub nawet wcale). Przykładem może być tutaj marketing usług medycznych, a także marketing prawniczy.

Skuteczna kampania marketingowa, czyli jaka?

Na pytanie, co oznacza skuteczna kampania marketingowa, poniekąd odpowiedzieliśmy powyżej, omawiając najczęściej spotykane cele kampanii marketingowej. W każdej firmie udana kampania może bowiem wyglądać inaczej i tak naprawdę wszystko zależy od celów, jakie sobie założyliśmy. 

To na ich podstawie można ustalać KPI (Key Performance Indicators, czyli kluczowe wskaźniki efektywności), a następnie oceniać sukces prowadzonych działań, między innymi po tym, czy udało się je osiągnąć. Przy okazji warto pamiętać, aby podchodzić do swoich projektów realistycznie, planując kampanie marketingowe i mierzyć siły na zamiary. Idealne byłoby, gdyby udało się osiągnąć efekt światowego wirala, jak w niektórych przykładach opisanych powyżej, ale jest to niezwykle trudne. Zwłaszcza jeśli marka nie jest globalnym hegemonem, jak Coca-Cola czy Spotify.Nie dla każdej firmy spot reklamowy w telewizji w godzinach szczytu, na najpopularniejszym kanale, będzie osiągalny. Jednak na przykład SMS marketing jest znacznie tańszy i łatwiej dostępny, a potrafi przynosić świetne rezultaty. Warto szukać nieoczywistych rozwiązań i kanałów komunikacji, tak aby ze swojego budżetu wycisnąć jak najwięcej, zwłaszcza jeśli jest on mocno ograniczony. Rozsądna strategia kampanii marketingowej to podstawa i mamy nadzieję, że ten materiał pomoże w jej stworzeniu!

Kampania SMS-owa, MMS-owa lub mailingowa nigdy nie była taka prosta! Niewielki koszt za wiadomość, wbudowany moduł analityczny i wiele więcej. Sprawdź platformę mProfi!

Avatar

Grzegorz Obrębski

Pasjonat nowoczesnych technologii, od zawsze związany z branżą telekomunikacyjną oraz IT. Na co dzień prowadzący wraz ze swoim zespołem działania marketingowe oraz rozwijający współpracę z klientami w celu zapewnienia im innowacyjnych i praktycznych rozwiązań w tych dziedzinach.

Brak komentarzy

Nie ma możliwości komentowania dla tego wpisu.