Autoryzacja SMS

autoryzacja sms

Autoryzacja SMS — na czym polega i czy warto ją stosować?

Wraz z biegiem lat autoryzacja SMS zaczęła się upowszechniać do tego stopnia, że obecnie można spotkać ją na każdym kroku, zarówno w dużych serwisach/usługach, jak i niewielkich. Sprawdź, na czym dokładnie polega i dlaczego jest użyteczna, zwłaszcza w ramach uwierzytelniania dwuetapowego!

Jak działa autoryzacja SMS?

Zasada działania weryfikacji SMS online jest bardzo prosta. Użytkownik, podczas rejestracji lub w późniejszym czasie, podaje w aplikacji swój numeru telefonu i potwierdza go poprzez wpisanie kodu z otrzymanej wiadomości tekstowej. 

W ten sposób udowadnia, że faktycznie jest posiadaczami danego numeru. Przy dalszych logowaniach jest proszony o podanie kolejnych kodów z nowych SMS-ów, co daje pewność, że dostęp do konta próbuje uzyskać uprawniona osoba.

Oprócz potwierdzania numeru i logowania autoryzacja SMS jest używana np. przez instytucje finansowe jako dodatkowa warstwa zabezpieczeń do zatwierdzania niektórych działań (m.in. przelewów) już po zalogowaniu na konto. Dostępnych możliwości jest bardzo wiele, jako że SMS-y stanowią niezwykle uniwersalny i elastyczny kanał kontaktu z klientami, pracownikami oraz partnerami biznesowymi.

Wykorzystaj pełen potencjał SMS-ów dzięki mProfi — nowoczesnej platformie do komunikacji mobilnej!

Najważniejsze zalety weryfikacji SMS

Weryfikacja SMS jest powszechnie stosowana, ponieważ łączy w sobie wysoki poziom bezpieczeństwa z wygodą i niskimi kosztami. Niemal każdy z nas ma przy sobie smartfona przez większość dnia, więc przepisanie krótkiego kodu z wiadomości tekstowej do aplikacji nie jest jakkolwiek uciążliwe. 

Jednocześnie trudno jest uzyskać dostęp do niego osobie trzeciej, zwłaszcza jeśli stosujemy podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa (zabezpieczamy dostęp do urządzenia hasłem, korzystamy z antywirusa, nie wchodzimy w podejrzane linki).

Z reguły kod autoryzacyjny SMS przychodzi już po kilku lub kilkunastu sekundach, a w przypadku urządzeń mobilnych często pojawia się opcja jego automatycznego uzupełnienia poprzez nasłuch nadchodzących wiadomości. Najczęściej składa się z co najmniej 4 znaków, przez co trudno, aby tzw. bad actor był w stanie odgadnąć go czy przypadkowo wprowadzić właściwy, próbując podszyć się pod użytkownika.

Dlaczego warto używać uwierzytelniania dwuetapowego SMS?

Autoryzacja SMS często nie występuje pojedynczo, a w parze z inną metodą zabezpieczeń, zazwyczaj hasłem. Takie rozwiązanie nazywa się uwierzytelnianiem dwuetapowym (ang. Two Factor Authentication, w skrócie 2FA). W praktyce wygląda to w ten sposób, że logując się na swoje konto w nowym miejscu (lub przy każdym logowaniu), po wpisaniu hasła zostajemy dodatkowo poproszeni o podanie przesłanego kodu z SMS.

Warto skorzystać z takiej opcji, jeśli jest dostępna i oferować ją swoim użytkownikom, gdy jest się autorem aplikacji webowej, desktopowej lub mobilnej. Tego typu podwójna warstwa zabezpieczeń nie jest szczególnie uciążliwa (wydłuża czas logowania o zaledwie kilkanaście sekund, z uwagi na wspomnianą szybką wysyłkę weryfikacyjnych SMS-ów), a zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

Przechwycenie przez cyberprzestępców hasła do konta, np. w wyniku wycieku danych z portalu, jest realnym zagrożeniem. W takim przypadku bez autoryzacji SMS mieliby oni prostą drogę do uzyskania dostępu do cennych danych i spowodowania trudnych do odwrócenia szkód. Telefon z kolei można zgubić, być okradzionym lub zhackowanym — jest to mniej prawdopodobne niż wyciek hasła, ale się zdarza.

Dzięki połączeniu weryfikacji SMS z hasłem lub inną formą autoryzacji zyskujemy pewność, że nawet gdy jedna warstwa zabezpieczeń zostanie pokonana, druga nas ochroni.

Autoryzacja SMS — podsumowanie

Weryfikacja SMS online nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla użytkownika, a pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności. Buduje też wizerunek firmy jako nowoczesnej i dbającej o bezpieczeństwo swoich klientów. 

Obecnie jest też wiele sposobów, aby wdrożyć ją do aplikacji bez zbędnych trudności, na przykład przy pomocy API usługi do masowej wysyłki SMS. Warto to rozważyć!

Wykorzystaj pełen potencjał SMS-ów dzięki mProfi — nowoczesnej platformie do komunikacji mobilnej!

Grafika: Image by rawpixel.com on Freepik

mprofiadmin

Brak komentarzy

Nie ma możliwości komentowania dla tego wpisu.